Aktualności


Czerwiec 2014
Działalność obywatelska we wsi


Za pośrednictwem tej strony internetowej wsi piszą do nas różne osoby z całej Polski. Najczęściej szukają korzeni, informacji o swoich przodkach. Wysyłamy im naszą książkę pt. Nowosielce Kozickie – Seńkowa. Ocalone Wspomnienia, prosząc jednocześnie o wsparcie akcji ratowania zabytkowego wyposażenia kościoła. Wszyscy odpowiadają serdecznie i szczodrze!
Czerwiec 2014
Działalność obywatelska we wsi


W roku 2014 realizujemy we wsi (sołtys, rada sołecka i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Doliny Wiaru) dwa projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych tj. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej - 7.500 złotych oraz z Programu Działaj Lokalnie Fundacji Bieszczadzkiej z Ustrzyk Dolnych - 5.500 złotych, które mają trochę uatrakcyjnić naszą wieś dla turystów, dla naszych gości, dla dzieci i młodzieży. Jeden dotyczy parku podworskiego - chodzi o udostępnienie tego parku, pokazanie jego skarbów przyrodniczych i przypomnienie długiej historii dworu. W parku stanęła już wiata dla turystów i uczniów, a na drzewach umieściliśmy 30 budek lęgowych dla ptaków, bo to w tej chwili jest to ptasi park. Za chwilę pojawią się tabliczki z informacjami o tym co tu rośnie, kto tu żyje? Zapraszamy już dziś na spacer po parku, który pewnie ma te kilkaset lat historii i wiele do opowiedzenia.... Drugi projekt związany będzie z odtworzeniem we wsi tradycyjnego budyneczku - wartowniczki. W wartowniczce umieścimy makietę przedwojennej zabudowy wsi, którą stworzyła nowosielecka młodzież w 2011 roku Wszystkich, którzy są w tej chwili w wiosce i mogą trochę czasu poświęcić na poprawki w makiecie wsi, budowę wartowniczki, opracowywanie ulotki informacyjnej o wsi – zapraszamy do współpracy, Bożena Markowicz – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Doliny Wiaru, Marian Rudiak – sołtys wsi. Jak zwykle - robimy to społecznie, przeznaczając na to swój wolny czas i własne talenty, środki. Pieniądze mamy jedynie na to, co trzeba wybudować lub wydrukować - tj. wartowniczkę, huśtawkę czterosobową do sadu, tablicę fotograficzną z postaciami Nowosieleckich we dworze, tablicę informacyjną o dworze, tabliczki do znakowania ciekawych siedlisk roślin i zwierząt, broszurki itp. Kto chce pomóc? Kto jeszcze kocha te Nowosielce?
Kwiecień 2014
Prace konserwatorskie w kościele


III i ostatni etap prac konserwatorskich prowadzonych w 2014 roku nad wyposażeniem kościoła obejmie konserwację dużej ambony, rzeźb Grupy Pasji na belce tęczowej oraz 6 obrazów tj. Św. Teresa, Adoracja Trójcy Świętej (pierwotnie w ołtarzu głównym), Chrystus Milatyński (pierwotnie w ołtarzu bocznym), Akt Fundacyjny, Św. Stanisław – Biskup, Matka Boża Nieustającej Pomocy. Koszt konserwacji to 45.500 złotych. Dodatkowo, konserwacją objętych zostanie: ambona mała, ołtarz posoborowy, belka tęczowa, figura Św. Antoniego. Planowane jest także pomalowanie dachu kościoła i całego budynku. Jeśli ktoś jeszcze chciałby wesprzeć ten cel prosimy o przekazywanie wpłat na konto parafii (zakładka parafia).
18 maja 2014 roku

Do naszego kościoła po latach poniewierki powróciła lampka wieczna, odnowiona staraniem księdza Kazimierza, przy wsparciu prywatnego darczyńcy – Janiny Mazurczak z Warszawy. Zdjęcie Lampki Wiecznej
Listopad 2013 roku

W 2013 roku konserwacji technicznej i estetycznej zostały poddane dwa ołtarze boczne z naszego kościoła parafialnego tj. ołtarz lewy – p.w. Św. Tekli oraz ołtarz prawy p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Koszt konserwacji obu ołtarzy wraz z lampką wieczną wyniósł 88.500 złotych. W trakcie prac okazało się, że tabernakulum z prawego ołtarza bocznego jest wtórne, nieoryginalne. Autor prac konserwatorskich – Adam Pragłowski wykonał duplikat tabernakulum na podstawie pierwowzoru z ołtarza św. Tekli. Dodatkowo renowacją objęta została mocno zniszczona lampka wieczna z kościoła. Wszystkim darczyńcom z parafii i spoza parafii serdecznie dziękujemy za wsparcie tego przedsięwzięcia! Zdjęcie odnowionych ołtarzy Na początku grudnia 2012 roku powrócił do naszego kościoła ołtarz główny po renowacji w Pracowni Konserwatorskiej w Leżajsku. Wszystkim darczyńcom tego przedsięwzięcia z parafii i spoza parafii jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe i zaangażowanie się w tę inicjatywę!
Zdjęcie odnowionego ołtarzu w sekcji galeria
Książka pt. "Nowosielce Kozickie - Seńkowa. Ocalone Wspomnienia" wydana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Doliny Wiaru w listopadzie 2012 roku jest jeszcze dostępna! Książka jest bezpłatna i przeznaczona dla członków rodzin pochodzących z Nowosielec i darczyńców renowacji wyposażenia kościoła. Można ją otrzymać w Bibliotece, w świetlicy wiejskiej w Nowosielcach (piątki 16.00-18.00). Zapraszamy
24 listopada 2012 roku w świetlicy wiejskiej w Nowosielcach Kozickich miało miejsce uroczyste zakończenie dwóch projektów pt. "Zmieńmy rzeczy bieg, póki na to czas..." oraz "Szara Reneta - wioska kwitnących jabłoni" połączone z zabawą andrzejkową.
Zabawa andrzejkowa dla dzieci z Nowosielec Kozickich i okolic dnia 10 listopada 2012 roku o godz. 15.00 w świetlicy wiejskiej.
Uroczyste zakończenie projektów pt. Zmieńmy rzeczy bieg, póki na to czas..." oraz "Szara Reneta - wioska kwitnących jabłoni" odbędzie się 24 listopada 2012 roku w świetlicy wiejskiej.
BIBLIOTEKA w Nowosielcach otwarta w każdy piątek w godz. 16.00 - 18.00 w świetlicy wiejskiej. Księgozbiór zawiera ponad 2200 tytułów książek dla dzieci i dla dorosłych. Zapraszamy! [Spis książek]
Książka o historii naszej wsi już w druku! Nakładem Wydawnictwa Druk Wspomnień i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Doliny Wiaru, w listopadzie 2012 ukaże się książka pt. "Nowosielce Kozickie - Seńkowa. Ocalone Wspomnienia", która powstała w wyniku realizacji projektu historycznego przez nowosielecką młodzież pt. "Zanim pójdziemy w świat daleki...".
Trwa zbiórka funduszy na renowację XVIII wiecznego, zabytkowego wyposażenia kościoła parafialnego p.w. ś.ś. Jerzego i Tekli w Nowosielcach Kozickich. Wszystkim darczyńcom z parafii i spoza parafii z serca dziękujemy za wpłaty!
[zobacz więcej - odnośnik do zakładki PARAFIA]
Obecnie w Nowosielcach realizowane są dwie inicjatywy obywatelskie: projekt pt. Zmieńmy rzeczy bieg, póki na to czas (biblioteka i książka o wsi) oraz Szara Reneta - Wioska kwitnących jabłoni (sad edukacyjny i staw we wsi). Zakończenie obu inicjatyw nastąpi w listopadzie 2012
[zobacz więcej - odnośnik do zakładki SOŁECTWO].